Sort by

ocWavean has logged 91 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Edit this entry  
13
The Canyons

The Canyons

2013
×
½
Edit this entry  
06
Riddick

Riddick

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Elysium

Elysium

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Butter

Butter

2011
×
★★
Edit this entry  
01
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★
Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
White House Down

White House Down

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★½
Edit this entry  
21
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parker

Parker

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Save the Date

Save the Date

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trance

Trance

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
3, 2, 1... Frankie Go Boom

3, 2, 1... Frankie Go Boom

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gerhard Richter Painting

Gerhard Richter Painting

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vigil

Vigil

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snitch

Snitch

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Upside Down

Upside Down

2012
×
★★
Read the review Edit this entry