Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Holidate

Holidate

2020
×
½
Edit this entry  
25
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Isi & Ossi

Isi & Ossi

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
American Son

American Son

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Airplane Mode

Airplane Mode

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Ghost Stories

Ghost Stories

2020
×
★★★½
Edit this entry