eli has written 18 reviews for films during 2019.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    no thoughts, head empty....don’t have a review to write, i’m just thinking how unfair that i can’t give more than 5 stars...

  • Triple Frontier

    Triple Frontier

    ★★

    I am convinced that if it were any other actor in Ben Affleck's role this movie would be so much better.

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    i'm searching for words to describe this.... it's been a week

  • Pocahontas

    Pocahontas

    ★★

    meeko

  • Abducted in Plain Sight

    Abducted in Plain Sight

    ★★★

    How come stupid people like this are allowed to have children??
    i know they're not the criminal here but they delivered their daughter on a silver tray to the man and I'm surprised she was kidnapped only twice ...

  • Split

    Split

    ★★★★

    based on synopsis and trailers I was expecting something less out of reality...but ok I was innocent shyamalan never does something trivial.

  • I Know What You Did Last Summer

    I Know What You Did Last Summer

    jennifer love hewitt is too adorable for this mess.

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★

    thank god it's timmy working harder than the devil to keep me awake during this movie, he really does fit in the role, if it was any other actor I dont know if I would get it done.

  • Loev

    Loev

    ★★★★

    sahil is so sweet, he did everything to make his friend enjoy the weekend.... he really didn't deserve that....nobody does... and when that happens he just don't know how to act or feel about it.
    I think he start to get what happened in the car when he didn't even bother that Alex didn't pay the bill, I think he's just relieved and happy that he's boyfriend is just annoying and a little irresponsible, not an abusive r*pist like that so called friend.

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

    the moment i saw rupaul coming out of a pink van with a shirt that said "straight is great" i knew this movie would be iconic.

  • Phenomena

    Phenomena

    ½

    the only thing that works here is the movie poster

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★½

    after seeing my city in that list this movie hited me even harder......