eli has written 26 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Rope

    Rope

    ★★★★★

    the last 20 minutes literally turned into 3 hours

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    no thoughts, head empty....don’t have a review to write, i’m just thinking how unfair that i can’t give more than 5 stars...

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    i'm searching for words to describe this.... it's been a week

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

    the moment i saw rupaul coming out of a pink van with a shirt that said "straight is great" i knew this movie would be iconic.

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★★

    reading the reviews for this movie the word I saw the most was WOW and this is big mood.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    I am extremely convinced that the hole in the ozone layer were caused by people who dislike this movie.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★★

    Samuel L. Jackson is so powerful he got me reading the bible twice during the movie.

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    I was hoping this movie to be great, but not this great.
    The plot it's so realistic and familiar... there are so many women as Cleo, people just don't care enough about them, i mean they take care of the house, of the clothes, the dog, the children and sometimes it's the closest of "family" that they get and people just dont seem to adknowledge their importance.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    Anakin's journey is tragic.
    He spended his life being used (in tatooine as a slave, by the jedi order, by palpatine), losing the ones that he loved and culminating hate.
    In "return of the jedi" i wasn't feeling it but after this trilogy... now that scene with Luke is the only thing that comforts me..

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    too bad I couldn't watch this without that internalized spoiler.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    C-3PO my fave already

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★★

    i'm traumatized