Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Following

Following

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★
Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burnt by the Sun 2: Exodus

Burnt by the Sun 2: Exodus

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
O Corintiano

O Corintiano

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lola

Lola

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Barcelona Park at Twilight

Barcelona Park at Twilight

1904
×
★★★
Edit this entry  
08
Through Sicily

Through Sicily

1910
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★½
Edit this entry  
01
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
31
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Angel-A

Angel-A

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ode

Ode

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Exists

Love Exists

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hand

The Hand

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Libertados

Libertados

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Edit this entry  
11
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Platform

Platform

2000
×
★★½
Edit this entry