Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogs

Dogs

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula's Dog

Dracula's Dog

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oasis of Fear

Oasis of Fear

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Bust Out

The Big Bust Out

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fear

The Fear

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Castle Freak

Castle Freak

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adrenalin: Fear the Rush

Adrenalin: Fear the Rush

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Naked Girl Killed in the Park

Naked Girl Killed in the Park

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Desires of a Murderer

Crazy Desires of a Murderer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder Mansion

Murder Mansion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
War of the Colossal Beast

War of the Colossal Beast

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breach

Breach

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Inquisition

Inquisition

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wax Mask

The Wax Mask

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Mordrid

Doctor Mordrid

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Sex Murders

The French Sex Murders

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Girl in Room 2A

The Girl in Room 2A

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Police Are Blundering in the Dark

The Police Are Blundering in the Dark

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killer Is One of Thirteen

The Killer Is One of Thirteen

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twice Dead

Twice Dead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trauma

Trauma

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Come Play

Come Play

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Terror Within II

The Terror Within II

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Terror Within

The Terror Within

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horizon Line

Horizon Line

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grizzly II: Revenge

Grizzly II: Revenge

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The House of Usher

The House of Usher

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cthulhu Mansion

Cthulhu Mansion

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry