Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Let the Women Wait!

Let the Women Wait!

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bar

Bar "El Chino"

2003
×
Edit this entry  
23
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Eight Mountains

The Eight Mountains

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dragon's Return

Dragon's Return

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
America

America

1999
×
Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Che: A New Man

Che: A New Man

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Side of the Heart

The Dark Side of the Heart

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★½
Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Camera Obscura

The Camera Obscura

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Desiderium

Desiderium

2023
×
Read the review Edit this entry  
01
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Son

A Son

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Playlist

Playlist

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry