Sort by

Odysseas has logged 61 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Butcher, The Whore and the One-Eyed Man

The Butcher, The Whore and the One-Eyed Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Colors of Iris

The Colors of Iris

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Edit this entry  
25
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stratos

Stratos

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Father's Day

Father's Day

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Filming Under Pressure

Filming Under Pressure

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Educate Yourself My Son

Educate Yourself My Son

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sheets

Sheets

2020
×
Edit this entry  
17
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Story of the Film 'Come and See'

The Story of the Film 'Come and See'

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hourglass

Hourglass

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Amen.

Amen.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Idlers of the Fertile Valley

The Idlers of the Fertile Valley

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★½
Edit this entry