Pippin has logged 294 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Ornament

The Christmas Ornament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hitched for the Holidays

Hitched for the Holidays

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Accused

The Accused

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas Belle

Christmas Belle

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Inspector General

The Inspector General

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Period of Adjustment

Period of Adjustment

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sex and the Single Girl

Sex and the Single Girl

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Revenge of the Bridesmaids

Revenge of the Bridesmaids

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tau

Tau

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raintree County

Raintree County

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thrill of It All

The Thrill of It All

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry