Maria has logged 298 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Brother’s Love

A Brother’s Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★½
Edit this entry  
29
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Gut Renovation

Gut Renovation

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lan Yu

Lan Yu

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Genesis

Genesis

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Radical Harmonies

Radical Harmonies

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Colony

A Colony

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Déchaînées

Déchaînées

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry