Maria has logged 26 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sister Smile

Sister Smile

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
21
Julia

Julia

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Keanu

Keanu

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
17
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fearless

Fearless

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Edit this entry  
12
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Edit this entry  
05
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry