Maria has logged 518 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Personal Velocity

Personal Velocity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Body Beautiful

The Body Beautiful

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fatal Beauty

Fatal Beauty

1987
×
★★
Edit this entry  
28
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soon Yi

Soon Yi

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
May

May

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
The River

The River

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rent

Rent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Now, at Last!

Now, at Last!

2018
×
Edit this entry  
16
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
12
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mrs. Dalloway

Mrs. Dalloway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Are Not I

You Are Not I

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry