Maria has logged 43 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tabu

Tabu

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
God Exists, Her Name Is Petrunya

God Exists, Her Name Is Petrunya

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Delphine

Delphine

2019
×
Edit this entry  
24
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pat and Mike

Pat and Mike

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Julie Walking Home

Julie Walking Home

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★
Edit this entry  
17
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Edit this entry  
15
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Antonia's Line

Antonia's Line

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
The Fireflies Are Gone

The Fireflies Are Gone

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scarred Hearts

Scarred Hearts

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry