Maria has logged 390 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
A Love Song for Bobby Long

A Love Song for Bobby Long

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Letter from Greenpoint

A Letter from Greenpoint

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sunlit Night

The Sunlit Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
It's a Wonderful Afterlife

It's a Wonderful Afterlife

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Suburban Birds

Suburban Birds

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apparition

Apparition

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lost, Lost, Lost

Lost, Lost, Lost

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Señorita

Señorita

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anthem

Anthem

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
575 Castro St.

575 Castro St.

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
No Regret

No Regret

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Royal Road

The Royal Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Codependent Lesbian Space Alien Seeks Same

Codependent Lesbian Space Alien Seeks Same

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wind

Wind

1996
×
Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In Nomine Patris

In Nomine Patris

2019
×
Edit this entry  
06
Taxi

Taxi

2004
×
★★
Edit this entry  
06
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry