Maria has logged 36 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Night Before

The Night Before

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
The Sweetest Sound

The Sweetest Sound

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Intimate Stranger

Intimate Stranger

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chronicle of a Disappearance

Chronicle of a Disappearance

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Family Album

The Family Album

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
28
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Supa Modo

Supa Modo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Angel of History

The Last Angel of History

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Guilt Trip

The Guilt Trip

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
So Undercover

So Undercover

2012
×
★★
Edit this entry  
15
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flying

Flying

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Me and Will

Me and Will

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
J.T. LeRoy

J.T. LeRoy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother Knows Best

Mother Knows Best

2016
×
Edit this entry  
01
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry