Sort by

Maria has logged 33 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Colour of His Hair

The Colour of His Hair

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shotgun Wedding

Shotgun Wedding

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
On Monday of Last Week

On Monday of Last Week

2018
×
Edit this entry  
25
Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Everybody Dies!

Everybody Dies!

2016
×
Edit this entry  
24
Reluctantly Queer

Reluctantly Queer

2016
×
Edit this entry  
24
Fieldwork Footage

Fieldwork Footage

1928
×
Edit this entry  
23
The House on Telegraph Hill

The House on Telegraph Hill

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Commandment Keeper Church, Beaufort South Carolina, May 1940

Commandment Keeper Church, Beaufort South Carolina, May 1940

1940
×
Edit this entry  
22
Boneshaker

Boneshaker

2013
×
Edit this entry  
21
RRR

RRR

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Armageddon

Armageddon

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
My Lucky Stars

My Lucky Stars

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★
Edit this entry