• The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★½

    I honestly didn't think watching a bunch of 6 year olds for 2 hours would be so beautiful and tragic. Set only a few miles away from Magic Kingdom our child protagonist Moonee's story is anything but magical.

    The Florida Project Is a film about childhood innocence prevailing over unsavory circumstances, seen through the lens of kiddush wonder. This main theme climaxes in the controversial ending scene. It's boldness oozes the confidence of a talented filmmaker punching home his message…

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

    More drugs, more money, more sex, more F bombs, more dwarfs. The Wolf of Wall Street is never afraid to keeps adding more. 

    Watching Wolf feels like a drug in and of itself. It's intoxicating fun and endless parties provide for one of the most enjoyable viewing experiences out there. Glamorizing the abuse of wealth and power unlike anything before it, Martin Scorsese and Leonardo DiCaprio perfectly capture Jordan Belfort's cocaine and quaalude fueled chaos. 

    In the hands of someone…

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★

    It's that strange age where some are settling into their adulthood and others haven't been able to mature past college yet that Noah Baumbach captures so well in Frances Ha. Much like it's name sake the film is kinda awkward kinda anxious, but also fun and loving. 

    The heart and soul of the film Greta Gerwig gives the most Greta Gerwig performance ever. She's such a ray of sunshine while also balancing the unease of not knowing what lies ahead.…

  • Hotel Chevalier

    Hotel Chevalier

    ★★★★★

    Outstanding in every way imaginable, Hotel Chevalier is undoubtably my favorite short film of all time. 

    Like most Wes Anderson films what first catches your eye is the intricate and playful production design. The entire short takes place in one very yellow hotel room, that is filled to the brim with character. The room, and film in general, harness the elegance of it's Paris backdrop, which just adds another layer to it's already decadent setting.

    Because this one setting movie…

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    Nomadland was good, but JUDAS AND THE BLACK MESSIAH DESERVED BEST PICTURE

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    Robert Eggers creates to film unlike any other, a film with a disturbing atmosphere that swallows you whole, presenting layers upon layers of conceptual imagery and ideas that all combined into one absolutely polarizing piece of art.

    There's so much meaning and so many thoughts packed into this, that lead to many routes of interpretation. However the purgatory explication has always stuck out to me as the one that fits perfectly to the story of The Lighthouse.

    *spoilers*
    The hellish…

  • Kicking and Screaming

    Kicking and Screaming

    ★★★★

    I relate to this movie far more than I would care to mention. Its the unrhythmic dialogue drenched in wit, with it's nihilistic point of view that really makes me fall in love with this. It lives and breathes with it's rambling plot and pessimistic attitude. 

    Grover along with his band of pretentious and lazy college graduates sit around all day talking about the importance of crosswords and the best Jason movies, while waiting for their real lives to start.…

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    Gritty and brooding Martin Scorsese's "I Heard You Paint Houses" grapples with mortality in what feels like the funeral of the Gangster genre. A bleak depiction of crime and the life that comes with it, The Irishman is not the nostalgic fun of Goodfellas or the exiting ecstasy of The Wolf of Wall Street, but rather a slow and personal journey of a foot soldier.

    Frank Sheeran in his own words "was one of a thousand working stiffs," until he…

  • The Secret Life of Walter Mitty

    The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

    I first watched this movie when I was 10, and I still watch it with the same wonder now as I did back then. A film about not being scared to try new things and unlocking freedom from yourself, The Secret Life of Walter Mitty is a fun, imaginative adventure that is always my go to when I am feeling down.

    The cinematographer, Stuart Dryburgh, deserves a lot of praise, as this movie does not work without his free flowing…

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    The title There Will Be Blood is a biblical reference to Exodus, where Aaron is told to smite the waters of Egypt so they become blood. Blood would flow through the lands, poisoning the fish and making it undrinkable for the people of Egypt. However in Paul Tomas Anderson's 2007 masterpiece the blood of the land and driving force of the film: Oil! 

    A stone cold and bone chilling piece, TWBB examines the two pillars America was built on, capitalism…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    A film about love and perspective. A film about a broken relationship, where one partner finds space to blossom while the other isn't able to adapt and feels like a ghost to left behind. 

    In my opinion opening with the "what I love about" monologues was the first of many masterstrokes. This allows for the viewer to be introduced to our main characters, along with their love that's examined throughout the film.

    In the early goings we follow Scarlett Johansson's…

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★★

    Raging Bull for me is the movie that made me fall in love with film. I don't even know where to begin with this one. Honestly I went into it expecting a stylized Rocky, but what I got was a meaty character study about masculinity, insecurity, spite. 

    My favorite thing about this film is the contrast between the dream like fights and the mundane reality of LaMotta's everyday life. I think this helps the viewer better understand the role that…