Highest rated films

  • Rush

    ★★★★

  • Blackfish

    ★★★★

  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

    ★★★★

  • An Adventure in Space and Time

    ★★★★

  • TPB AFK: The Pirate Bay - Away from Keyboard

    ★★★★

  • A Field in England

    ★★★½

  • Sound City

    ★★★½

  • Clear History

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Once

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★★

  • The Devil Rides Out

    ★★★★★

  • Conspiracy

    ★★★★★

  • The League of Gentlemen

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 414 Films watched
  • 34.5 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

Straw Dogs

Jan 1

Most Watched

The Keep

twice

Last Film

Rabies

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
122 films
Comedy
120 films
Horror
112 films
Thriller
104 films
Crime
80 films
Action
70 films
Sci Fi
63 films
Mystery
60 films
Adventure
44 films
Romance
24 films
USA
225 films
UK
158 films
Germany
19 films
France
19 films
Italy
18 films
Canada
16 films
Sweden
7 films
Japan
7 films
Spain
6 films
Ireland
4 films
English
388 films
Italian
36 films
French
28 films
German
22 films
Spanish
13 films
Japanese
11 films
Swedish
6 films
Russian
6 films
Latin
5 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Navy Lark

Films Paul watched in 2013

  • Rabies
  • Witchfinder General
  • Up
  • Cars 2
  • The Spiral Staircase
  • The Titfield Thunderbolt
  • It's a Wonderful Life
  • Whisky Galore!
  • Alice in Wonderland
  • The Dark Knight Rises
  • Hara-Kiri: Death of a Samurai
  • A Few Good Men
  • Inglourious Basterds
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • Cash on Demand
  • The Apartment
  • Your Highness
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • TRON: Legacy
  • Adventures of a Taxi Driver
  • The Deadly Bees
  • Tron
  • Trading Places
  • Hawking
  • The Captive Heart
  • Clear History
  • Seduced and Abandoned
  • Indie Game: The Movie
  • The Match King
  • The Huggetts Abroad
  • Vote for Huggett
  • Here Come the Huggetts
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Devil Rides Out
  • My Son, My Son, What Have Ye Done
  • Super 8
  • The Raid
  • Berberian Sound Studio
  • Hugo
  • Martha Marcy May Marlene
  • Blackfish
  • Prometheus
  • Murder on a Honeymoon
  • Taste of Fear
  • Four Sided Triangle
  • An Adventure in Space and Time
  • Bare Behind Bars
  • Chronicle
  • This Must Be the Place
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Frozen
  • Stake Land
  • Twisted Nerve
  • Easy A
  • Revenge of the Nerds
  • And Soon the Darkness
  • Live Now - Pay Later
  • The Night We Dropped a Clanger
  • Two Way Stretch
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Exorcist
  • Freddy vs. Jason
  • The Exorcist III
  • The Living Dead at Manchester Morgue
  • Jason X
  • Theatre of Blood
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Dracula: Prince of Darkness
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Rasputin: The Mad Monk
  • The Blood on Satan's Claw
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • The Mummy's Shroud
  • Dr. Cyclops
  • Land of the Dead
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • The Curse of Frankenstein
  • Scream and Scream Again
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • The Reptile
  • The Crazies
  • The Haunting
  • Black Friday
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Night of the Lepus
  • Friday the 13th Part III
  • The Keep
  • Friday the 13th Part 2
  • Rush
  • Friday the 13th
  • Castle Keep
  • The Stranglers of Bombay
  • Sound City
  • Paradise Lost 3: Purgatory
  • Paradise Lost 2: Revelations
  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills
  • Young Frankenstein
  • Stir Crazy
  • Barry Lyndon
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • The Frozen Dead
  • Conspiracy
  • The Night of the Generals
  • The Card Player
  • 2001: A Space Odyssey
  • They Live by Night
  • Ted
  • Predator
  • Deep End
  • Le Donk & Scor-zay-zee
  • Universal Soldier: Regeneration
  • Universal Soldier
  • The Boy with Green Hair
  • One Million Years B.C.
  • King of Devil's Island
  • Homicide
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Bachelor Mother
  • The Imposter
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Tycoon
  • Private's Progress
  • Lucky Jim
  • Angels One Five
  • Woody Allen: A Documentary
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Inglorious Bastards
  • Side by Side
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Rampage
  • You Pay Your Money
  • Lesson of the Evil
  • The Importance of Being Earnest
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • What a Carve Up
  • The Girl Who Played with Fire
  • Cat Girl
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Danger by My Side
  • Sharknado
  • The Meaning of Life
  • Sonny and Jed
  • The Legend of the 7 Golden Vampires
  • Daybreakers
  • The Magic Box
  • The Traitor
  • School for Scoundrels
  • The Silence of the Lambs
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Hue and Cry
  • The Maggie
  • Split Second
  • Raiders of the Lost Ark
  • Super
  • Grizzly
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • A Big Hand for the Little Lady
  • The Car
  • Killer Joe
  • Videodrome
  • Every Day's a Holiday
  • Take Shelter
  • Pieces
  • The Odd Couple
  • The Cabin in the Woods
  • Death on the Nile
  • A Field in England
  • Penny Gold
  • Carry On Sergeant
  • Machete
  • Shame
  • Phil Spector
  • The Grey
  • In the Loop
  • Contagion
  • Godzilla vs. Mechagodzilla
  • Whiteout
  • The Green Slime
  • Live Like a Cop, Die Like a Man
  • The Navy Lark
  • Crack in the World
  • The Strange World of Planet X
  • The Men of Sherwood Forest
  • Dentist on the Job
  • City Beneath the Sea
  • The Cat and the Canary
  • The Saint in London
  • Point Blank
  • Higher and Higher
  • Skeletons
  • Big House, U.S.A.
  • A Serious Man
  • The Saint in New York
  • Hobo with a Shotgun
  • Whip It
  • The Brotherhood
  • The Broken Horseshoe
  • Invincible
  • Impact
  • Up the Creek
  • Room Service
  • Monsters

See all 414

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Short Term 12
  • Hope
  • Before Midnight
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Bo Burnham: What.
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Home from Home – Chronicle of a Vision

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more