Highest rated films

  • Over the Garden Wall

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

    ★★★★

  • An Honest Liar

    ★★★★

  • Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story

    ★★★★

  • Captivated: The Trials of Pamela Smart

    ★★★★

  • Marvellous

    ★★★½

  • Drug Lord: The Legend of Shorty

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 407 Films watched
  • 33.9 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

How to Train Your Dragon

Jan 1

Last Film

The Look of Love

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
119 films
Drama
116 films
Thriller
92 films
Horror
87 films
Crime
79 films
Action
66 films
Mystery
53 films
Adventure
48 films
Sci Fi
42 films
Documentary
29 films
USA
229 films
UK
162 films
France
12 films
Germany
11 films
Italy
8 films
Australia
7 films
Japan
4 films
Canada
3 films
Sweden
3 films
Ireland
2 films
English
389 films
Spanish
24 films
German
24 films
French
21 films
Italian
17 films
Russian
7 films
Latin
6 films
Japanese
6 films
Swedish
5 films
Chinese
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Leviathan

★★★★

Trawlermen doing their best to earn a living while at the same time trying to avoid being killed by a) large pieces of machinery and b) the elements.

Fishing scratched off list of possible new career choices.

More reviews

Paul’s most liked list

Kim Newman's Nightmare Movies Part I (A-R)

Part II (S-Z)

A-Z of the films name checked in Kim Newman's book, listed in the order in which they are indexed in the book.

The following movies have either proved impossible to track down or which are excluded by Letterboxd because they are tagged as adult:
Computerized Sex Cravings…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Wicker Tree
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Amorous Prawn

Films Paul watched in 2014

  • The Look of Love
  • Christmas Evil
  • The Muppets
  • Super
  • John Carter
  • Dad's Army
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Avengers
  • Marvellous
  • What a Carve Up
  • The Happy Family
  • Half Shot at Sunrise
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Cinderella
  • Two-Lane Blacktop
  • Mary Poppins
  • Payroll
  • Third Party Risk
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Hatchet III
  • Once Upon a Time in America
  • It's a Wonderful Life
  • Live and Let Die
  • The Apartment
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • A Matter of WHO
  • Dracula
  • Quatermass and the Pit
  • Trading Places
  • Deep End
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Brides of Dracula
  • The Stranger Came Home
  • Silent Night, Deadly Night
  • Mask of Dust
  • Face the Music
  • Powaqqatsi
  • L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach
  • Koyaanisqatsi
  • Day of the Warrior
  • The Phantom of the Opera
  • Wings of Danger
  • Skin Game
  • The Glass Cage
  • Carry On Columbus
  • Five Days
  • End of Watch
  • The Witches
  • Rolling Thunder
  • Snowtown
  • Drug Lord: The Legend of Shorty
  • Over the Garden Wall
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Carry On Emmannuelle
  • Taxi Driver
  • 36 Hours
  • Universal Soldier: Regeneration
  • The Curse of the Werewolf
  • The Wicker Tree
  • Jurassic Park
  • The Gentle Sex
  • The House Across the Lake
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • The Devil's Business
  • Lady Snowblood
  • Carry On England
  • Holy Motors
  • Leviathan
  • The Dallas Connection
  • The Gambler and the Lady
  • Runaway Train
  • The Big Knife
  • Would You Rather
  • Enemy Gold
  • Walkabout
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Fit to Kill
  • The Selfish Giant
  • Went the Day Well?
  • Django Unchained
  • The Falcon's Alibi
  • Harlequin
  • Hard Hunted
  • Vertigo
  • Gregory's Girl
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Tree of Life
  • Do or Die
  • Carry On Behind
  • The Gatekeepers
  • An Honest Liar
  • Cockneys vs Zombies
  • Carry On Dick
  • Carry On Girls
  • Carry On Abroad
  • Carry On Matron
  • Drive
  • The Cat o' Nine Tails
  • Beasts of the Southern Wild
  • Witchfinder General
  • Captivated: The Trials of Pamela Smart
  • Carry On at Your Convenience
  • Army of Darkness
  • Gold
  • Evil Dead II
  • 112 Weddings
  • The Evil Dead
  • Office Space
  • Horror Express
  • The Falcon in San Francisco
  • The Condemned
  • Frenzy
  • Particle Fever
  • Tales from the Crypt
  • Dawn of the Dead
  • The Door with Seven Locks
  • Freddy vs. Jason
  • The Descendants
  • Jason X
  • A Reason to Live, a Reason to Die
  • The Falcon in Hollywood
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • The Vault of Horror
  • Mad Love
  • Psycho
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Moon
  • Basket Case 3
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Basket Case 2
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Basket Case
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • House of Dracula
  • Carry On Henry
  • House of Frankenstein
  • Carry On Loving
  • Frankenstein Meets the Wolf Man
  • Carry On Up the Jungle
  • Carry On Again Doctor
  • The Ghost of Frankenstein
  • Carry On Camping
  • Son of Frankenstein
  • The Bride of Frankenstein
  • Friday the 13th Part 2
  • Frankenstein
  • Carry On Up the Khyber
  • Friday the 13th
  • Ghost Story
  • The Dead
  • The Notorious Mr. Bout
  • The Innkeepers
  • Margin Call
  • Swing Time
  • The Island at the Top of the World
  • Goldfinger
  • When Worlds Collide
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Happiness
  • Murder by Proxy
  • Shaun of the Dead
  • Stolen Face
  • The Searchers
  • The Last Page
  • Black Swan
  • Thunderbirds are GO
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Tim's Vermeer
  • Michael
  • Rio Bravo
  • Thunder Bay
  • Web Junkie
  • Panic in Year Zero!
  • Doctor in the House
  • I Only Arsked
  • The Devil's Daughter
  • The Falcon in Mexico
  • Serenity
  • The Falcon in Danger
  • Deadliest Prey
  • Operation Bullshine
  • Twelve Monkeys
  • Night of the Demon
  • The League of Gentlemen
  • The Desert Rats
  • Man About the House
  • Hooper
  • Dial M for Murder
  • Carry On Doctor
  • Castles in the Sky
  • The Wild Geese
  • Nightmare
  • Night of the Creeps
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Police Story 3: Super Cop
  • The Wrong Arm of the Law
  • The Grey
  • The Eagle Has Landed
  • The Colditz Story
  • 10 Rillington Place
  • Race with the Devil

See all 407

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Interstellar
  • Winter Sleep
  • Memory of the Camps
  • Black Mirror: White Christmas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more