Highest rated films

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Dating Amber

    ★★★★

  • The Plot Against America

    ★★★★

  • How to Fix a Drug Scandal

    ★★★★

  • The Decline

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★★

  • The Sting

    ★★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★★

  • The Ladykillers

    ★★★★★

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★★★

  • The Andromeda Strain

    ★★★★★

  • The Lavender Hill Mob

    ★★★★★

  • Enron: The Smartest Guys in the Room

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 459 Films watched
  • 57.4 Average per month
  • 13.9 Average per week

Milestones

First Film

Evil Under the Sun

Jan 1

Last Film

Amityville 3-D

Aug 11

Genres, Countries & Languages

Drama
197 films
Comedy
147 films
Action
127 films
Adventure
116 films
Sci Fi
101 films
Crime
96 films
Thriller
94 films
TV Movie
69 films
Horror
50 films
Romance
46 films
USA
230 films
UK
159 films
Italy
41 films
France
17 films
Canada
14 films
Germany
9 films
Japan
7 films
Spain
7 films
Australia
6 films
Sweden
5 films
English
418 films
Italian
48 films
French
28 films
Spanish
24 films
German
17 films
Japanese
7 films
Russian
7 films
Chinese
6 films
Swedish
4 films
Dutch
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Paul’s most liked review

Punishment Park

★★★★½

Son of Hooray for Hollywood

This may be the best pseudo-documentary (as opposed to mockumentary) I've ever seen, Peter Watkins' scenario is one that could very well be real and is presented in such a way that it feels as if it actually is real.

The idea is that in…

More reviews

Paul’s most liked list

Screwball Comedy: 1931-1956

From this list: www.imdb.com/list/ls064597659/

Quote:
Regarding the subject of debate, which films could be considered as "Screwball Comedy", the problem is much the same as with Film Noir, where the results are greatly depending on criteria used to define each film.

-It is worth noting in this context, that both…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Ator, the Fighting Eagle
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Break-In

Films Paul watched in 2020

  • Amityville 3-D
  • Ideal Home
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • Doctor Who: Planet of the Daleks
  • Laurel & Hardy: Their Lives and Magic
  • Mandingo
  • The Don Is Dead
  • Doctor Who: Frontier in Space
  • Backcountry
  • These Thousand Hills
  • Che!
  • Bandido!
  • Doctor Who: Carnival of Monsters
  • The Go-Go's
  • Tough Enough
  • Trapped
  • Doctor Who: The Three Doctors
  • Knives Out
  • Alley Cat
  • Doctor Who: The Time Monster
  • Roll Red Roll
  • Who Killed Captain Alex?
  • Destination Wedding
  • The Bees
  • Fantastic Voyage
  • Doctor Who: The Mutants
  • How to Build a Girl
  • Japan Sinks: 2020
  • Heavy Metal
  • Framed
  • Menace II Society
  • Doctor Who: The Sea Devils
  • The Unknown Terror
  • Chinese Zodiac
  • A Vigilante
  • The Laundromat
  • What a Way to Go!
  • Doctor Who: The Curse of Peladon
  • First Man Into Space
  • Doctor Who: Day of the Daleks
  • Extra Ordinary
  • In the Shadow of the Moon
  • The Plot Against America
  • The Decline
  • Doctor Who: The Dæmons
  • Savage
  • Always Be My Maybe
  • Doctor Who: Colony in Space
  • Black Mountain Side
  • I Lost My Body
  • The Platform
  • Unknown World
  • Doctor Who: The Claws of Axos
  • Summer of Sam
  • Doctor Who: The Mind of Evil
  • All the Colors of Giallo
  • Thunder Road
  • Raise the Titanic
  • Snowbeast
  • Thoroughbreds
  • Doctor Who: Terror of the Autons
  • Inside Man
  • This Island Earth
  • Once Upon a Time in the West
  • Ferrari: Race to Immortality
  • Doctor Who: Inferno
  • Circus of Fear
  • Ice Station Zebra
  • The Dummy Talks
  • Dating Amber
  • Masters of the Universe
  • Doctor Who: The Ambassadors of Death
  • Laxdale Hall
  • Armored Car Robbery
  • Missing Link
  • Skate Kitchen
  • An Englishman's Castle
  • Tora! Tora! Tora!
  • Doctor Who and the Silurians
  • The Clay Pigeon
  • Prisoners
  • Killer Fish
  • Superswede: A film about Ronnie Peterson
  • The In-Laws
  • Doctor Who: Spearhead from Space
  • Sapphire
  • The Sewers of Paradise
  • Doctor Who: The War Games
  • The First Great Train Robbery
  • The Conversation
  • The Great Bank Hoax
  • Scandalous: The Untold Story of the National Enquirer
  • Perfect Gentlemen
  • Doctor Who: The Space Pirates
  • Blue Collar
  • In Order of Disappearance
  • Framing John DeLorean
  • Golden Rendezvous
  • I Am Not Your Negro
  • Doctor Who: The Seeds of Death
  • The Mad Dog Killer
  • Crime Busters
  • War of the Worlds
  • Doctor Who: The Krotons
  • Fun with Dick and Jane
  • Babylon
  • Doctor Who: The Invasion
  • Violent Panic: The Big Crash
  • The Day Shall Come
  • Happy New Year
  • The Million Dollar Rip-Off
  • Special Delivery
  • Quatermass
  • Uptight
  • Doctor Who: The Mind Robber
  • Next Goal Wins
  • Diamonds
  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary
  • 11 Harrowhouse
  • Doctor Who: The Dominators
  • Offbeat
  • The Human Tornado
  • Only God Knows
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Da 5 Bloods
  • Doctor Who: The Wheel in Space
  • Dolemite Is My Name
  • Rabid Dogs
  • Cops and Robbers
  • Dolemite
  • Doctor Who: Fury from the Deep
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Redneck
  • Easy Money
  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich
  • The Master Touch
  • The Getaway
  • Doctor Who: The Web of Fear
  • Punisher: War Zone
  • The Hot Rock
  • Le Cercle Rouge
  • Doctor Who: The Enemy of the World
  • $
  • The Organization
  • Kelly's Heroes
  • Doctor Who: The Ice Warriors
  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
  • Loot
  • The Vast of Night
  • Arrival
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • The Ghost of Monk's Island
  • Doctor Who: The Abominable Snowmen
  • Tom Jones
  • Julia Misbehaves
  • Road to Morocco
  • Please Believe Me
  • Doctor Who: The Tomb of the Cybermen
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Doctor Who: The Evil of the Daleks
  • The Cocoanuts
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Arthur's Hallowed Ground
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lovebirds
  • She Couldn't Say No
  • The Girl from Mexico
  • Doctor Who: The Faceless Ones
  • Rendezvous
  • Hollywood Canteen
  • Just a Gigolo
  • Danger on Dartmoor
  • The Martian
  • A Monster Calls
  • A Tree Grows in Brooklyn
  • Doctor Who: The Macra Terror
  • Wagon Master
  • White God
  • Son of Frankenstein
  • Doctor Who: The Moonbase
  • Lured
  • The Sting
  • The Abominable Snowman
  • The Stepford Wives
  • Doctor Who: The Underwater Menace
  • Doctor Who: The Highlanders
  • Punishment Park
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Doctor Who: The Power of the Daleks
  • The Andromeda Strain
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend
  • School for Secrets
  • Coffy
  • Pygmalion
  • Doctor Who: The Tenth Planet
  • Scarface
  • Silver Bears
  • Doctor Who: The Smugglers
  • Danger Within
  • A Bridge Too Far
  • Doctor Who: The War Machines
  • Giant
  • Small Hotel

See all 459

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Aswang
  • Disclosure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more