• Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★★★

    This bitch Annabelle just out here wreaking havoc now for no good reason.

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★

    Awkwafina as Danny DeVito >>>>>>>

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★

    - Cyborg is the first superhero I hate more than Superman.

    - The black suit is sick af.

    I still wouldn't say this is a good movie but it's a hell of a lot better than the original. AND THINGS ACTUALLY MAKE SENSE.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★

    We all have that try hard friend who you do actually enjoy spending time with but then it gets to a point where you just want them to be quiet.

    This film is them.

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ★★★

    Scavenger Hunt #71 | 18: Watch a film with a non-linear plot or that plays with time in some other way.

    THIS FILM HAD NO BUSINESS BEING SO ENJOYABLE.

  • Love, Simon

    Love, Simon

    ★★★★

    Scavenger Hunt #71 | 17. Watch a coming of age movie with a queer protagonist.

    There's many films that make me cry sad tears.
    There's not many films that can make me cry happy tears.
    This film did both.

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★

    PARKOUR parkour PARKOUR parkour!
    I never thought I'd be sad about a piece of fabric.

  • Miles Ahead

    Miles Ahead

    Scavenger Hunt #71 | 1. Watch any movie that was filmed in Cincinnati.

    A total snoozefest saved only by Don Cheadle's acting ability.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    Scavenger Hunt #71 | 11. Watch a movie from either my Top Tier list or my personal canon.

    Honestly, this is fantastic. Music slaps, females empowering each other, semi realistic teenage characters and feelings, open talk about female masturbation, diverse representation of sexuality and ethnicity, a street away from the classic high school graduation party movies, cringey jokes and laugh out loud moments.

  • Frozen

    Frozen

    ★★★

    Scavenger hunt #71 | 14. Watch a queer allegory

    The songs are well good aren't they?!
    Can we also talk about the terrible parenting and the clearly terrible effects of teaching your kid the to suppress their identity and emotions with the mantra "Conceal. Don't feel." Doesn't sound emotionally healthy to me.

  • Gerald's Game

    Gerald's Game

    ★★★

    Fuck that ending though.

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★

    Scavengers hunt #71 | 14. watch a movie about estranged siblings

    Please stop looking at me. No-one needs the 4th wall to be broken this many times in one very long boring movie.