saffron has logged 231 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Camille

Camille

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Another Country

Another Country

1984
×
★★½
Edit this entry  
17
Valmont

Valmont

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Staging Christmas

Staging Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scoop

Scoop

2006
×
Edit this entry  
08
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Stuck in the Suburbs

Stuck in the Suburbs

2004
×
★★½
Edit this entry  
27
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
The Extra Man

The Extra Man

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★
Edit this entry  
17
The Good Heart

The Good Heart

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Being Flynn

Being Flynn

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gigantic

Gigantic

2008
×
★½
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
For Ellen

For Ellen

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry