RSS feed for Dan

Dan has written 87 reviews for films during 2018.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★★

    FURIOUS SEVEN SEAS

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★

    hey do you know what holiday this movie takes place at

  • Mortal Engines

    Mortal Engines

    ★★★½

    MORTAL ENGINES is a strange beast, a transmission from the alternate universe where Disney didn’t buy out Marvel and the summer blockbuster landscape was a little more diverse, where the Wachowski Sisters got blank checks to do what they want after massive successes with SPEED RACER, CLOUD ATLAS, etc.

    Based on a book I’ve never heard of, MORTAL ENGINES frontloads a lot of the worldbuilding so we can get to the good shit: actors being menaced by CGI. The plot…

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Yorgos Lanthimos' power levels are off the charts at this point. THE FAVOURITE is a synthesis of all his work to date, and so much stronger for it. Lanthimos' knack for highlighting how off-putting human interaction can be thrives in a period setting such as this, and the costume drama elements allow for Yorgos to really go all out in crafting a stilted, visceral take on humanity.

    As the Machiavellian machinations at the heart of THE FAVOURITE unfold, and power…

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

    Genesis 22 teaches us about the story of The Test Of Abraham. Even if you've never read the bible, you've probably heard the story. God tells Abraham to sacrifice his only son, Isaac. Abraham is old and Isaac was a miracle child (this sort of thing comes up a lot in the Old Testament) but he's dutiful to God and takes Isaac up to a mountain to be sacrificed. At the last moment before Abraham goes through with it, God…

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    In a world becoming increasing fractured, as we isolate ourselves further from fellow humans, whether due to grueling jobs that prevent us from having free time or from the few creature comforts we allow ourselves in an increasingly expensive world being "sitting at home and watching tv", loneliness seems to be at an all time high.

    Even with dating apps such as Tinder that make it easy to cruise for romance, sex, or just someone to grab a drink with,…

  • Bad Samaritan

    Bad Samaritan

    ★★

    He’s called a bad Samiratan cuz he’s bad at being a Good Samaritan! Even though “Samaritan” is just a group of people it’s not a thing that means anything outside of this context!

    Weird fucking movie.

  • Teen Titans Go! To the Movies

    Teen Titans Go! To the Movies

    ★★★★

    Simultaneously a satire poking fun at the glut of superhero movies and a surprisingly good superhero movie, TTGttM! is the Big Damn Movie for the popular, divisive Cartoon Network show. The movie’s sardonic take on superheroes, complete with wild deep cut gags (starting with Nic Cage voicing Superman and building from there), is refreshing in an era of over the top dour punch em up comic flicks.

    Between this and the early buzz on INTO THE SPIDER-VERSE, it’s honesty possible that animated movies may be the direction the superhero genre should take to stay fresh.

  • Only God Forgives

    Only God Forgives

    ★★★★★

    deep down there's some jaded, fresh-out-of-film-school version of me that wants to hate this film for being audaciously avant-garde in a way that is instantly off-putting to the audience, starting us off with violent abuse and murder and only escalating from there, in increasingly nonsensical ways.

    but I can't hate this. it's everything i want out of a movie, somehow, despite depriving me of the things i generally like in movies, like "coherent plots" and "fun action sequences".

    refn's follow-up…

  • Widows

    Widows

    ★★★★★

    WIDOWS is a tightly wound drum of a heist movie that unfolds beautiful. It refuses to go in any direction you'd expect or resolve in a crowd-pleasing, satisfying way, but it's a hot contender for the best film of the year IMO.

    It's kind of the first ~millenial~ heist movie, as much of the actions in this film are spurred by how broke the main characters truly are, and how corrupt politicians have snaked their way into minority communities without…

  • Creed II

    Creed II

    ★★★★

    CREED II is such a weird beast. What made the first movie work so well is that it only barely uses the framework of the Rocky franchise to tell an extremely compelling story. CREED is all about moving out of the shadow of a legacy and becoming your own person.

    CREED II, however, is about moving back into that shadow and what it means to live up to that legacy. CREED II's foundation is the entire Rocky franchise (including ROCKY…

  • Overlord

    Overlord

    ★★★★★

    I like it when a movie is exactly what you think it's going to be. I like it when genre cinema doesn't try to be more than it has to be. Not everything has to be CITIZEN KANE, or in this case SAVING PRIVATE RYAN or another Oscar-worthy, well-regarded WW2 film.

    Sometimes you just want Nazi super-science, and sometimes you just need to see some Nazis get murdered.

    OVERLORD as a grindhouse film, combining your standard war movie plot with…