Sort by

ohshanman has logged 142 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sauna

Sauna

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker: Folie à Deux

Joker: Folie à Deux

2024
×
Read the review Edit this entry  
06
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
May

May

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Snit

The Big Snit

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Face Like a Frog

Face Like a Frog

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zoom

Zoom

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sungazer

Sungazer

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beside Me

Beside Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Querelle

Querelle

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Shadows

House of Shadows

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stand Out: An LGBTQ+ Celebration

Stand Out: An LGBTQ+ Celebration

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dementer

Dementer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry