Sort by

Owen has logged 49 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Project Nim

Project Nim

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Look of Love

The Look of Love

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
TEKKEN

TEKKEN

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Priest

Priest

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent House

Silent House

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hancock

Hancock

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain

3 Ninjas: High Noon at Mega Mountain

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ninja

Ninja

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fist of Legend

Fist of Legend

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fearless

Fearless

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Second in Command

Second in Command

2006
×
★★
Read the review Edit this entry