Sort by

Oli has logged 164 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Class of 92

The Class of 92

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Death

Black Death

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aziz Ansari: Dangerously Delicious

Aziz Ansari: Dangerously Delicious

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Russell Brand in New York City

Russell Brand in New York City

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
06
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
06
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Edit this entry  
06
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
06
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Edit this entry  
06
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
06
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
05
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Them

Them

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Boo

Boo

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Detention

Detention

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Scorpion

Red Scorpion

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry