Maria has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Diva

Diva

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
Carlos

Carlos

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
King of New York

King of New York

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Swingers

Swingers

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Town

The Town

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little

Little

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry