Sort by

okcordero has logged 382 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Viola

Viola

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
17
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deep Water

Deep Water

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Poison

Poison

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exploding Girl

The Exploding Girl

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry