Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
School Ties

School Ties

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Edit this entry  
28
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saw IV

Saw IV

2007
×
★½
Edit this entry  
28
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
The Jungle Book

The Jungle Book

1994
×
★★
Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strongest Man in the World

The Strongest Man in the World

1975
×
★★
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dave

Dave

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sheffey

Sheffey

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry