Sort by

Marya E. has logged 549 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Clock

The Clock

1945
×
Edit this entry  
30
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dawn Rider

The Dawn Rider

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
The Cure in Orange

The Cure in Orange

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
These Glamour Girls

These Glamour Girls

1939
×
Edit this entry  
27
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★
Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
Edit this entry  
26
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Story of Esther Costello

The Story of Esther Costello

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Marked Men

Marked Men

1940
×
Edit this entry  
23
Hooray for Love

Hooray for Love

1935
×
Edit this entry  
22
A Fig Leaf for Eve

A Fig Leaf for Eve

1944
×
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
20
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
Edit this entry  
18
The Life & Adventures of Santa Claus

The Life & Adventures of Santa Claus

1985
×
Edit this entry  
17
Motion Painting No. 1

Motion Painting No. 1

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
15
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gold Diggers in Paris

Gold Diggers in Paris

1938
×
★★★
Edit this entry  
11
Bruce Springsteen & The E Street Band : Hammersmith Odeon, London '75

Bruce Springsteen & The E Street Band : Hammersmith Odeon, London '75

2005
×
Edit this entry  
10
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Never Say Goodbye

Never Say Goodbye

1946
×
★★★★
Edit this entry  
09
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
Edit this entry  
07
Barney Oldfield's Race for a Life

Barney Oldfield's Race for a Life

1913
×
Edit this entry  
07
The Evidence of the Film

The Evidence of the Film

1913
×
Edit this entry  
07
A Lady and Her Maid

A Lady and Her Maid

1913
×
Edit this entry  
07
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
07
The Lady and the Mouse

The Lady and the Mouse

1913
×
Edit this entry  
07
The Struggle

The Struggle

1913
×
Edit this entry  
07
Max: Jockey for Love

Max: Jockey for Love

1913
×
Edit this entry  
07
Gold Diggers of 1937

Gold Diggers of 1937

1936
×
★★★
Edit this entry  
07
Romance of Louisiana

Romance of Louisiana

1937
×
Edit this entry  
07
Plenty of Money and You

Plenty of Money and You

1937
×
Edit this entry  
07
Speaking of the Weather

Speaking of the Weather

1937
×
Edit this entry  
06
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
Edit this entry  
05
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
Edit this entry  
04
Black Nativity

Black Nativity

2013
×
Edit this entry  
03
Black Nativity

Black Nativity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mystery of the 13th Guest

The Mystery of the 13th Guest

1943
×
★★★
Edit this entry  
01
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
Edit this entry  
30
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
★★★★
Edit this entry  
29
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★★
Edit this entry