Sort by

Marya E. has logged 59 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Edtv

Edtv

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Anna

Anna

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
In Dreams

In Dreams

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Native Son

Native Son

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Intruder in the Dust

Intruder in the Dust

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
29
West Of Shanghai

West Of Shanghai

1937
×
Edit this entry  
29
The Invisible Menace

The Invisible Menace

1938
×
Edit this entry  
29
Devil's Island

Devil's Island

1939
×
★★★
Edit this entry  
28
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hammett

Hammett

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dangerous Curves

Dangerous Curves

1988
×
Edit this entry  
27
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lawless Nineties

The Lawless Nineties

1936
×
★★★
Edit this entry  
26
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Favour, the Watch and the Very Big Fish

The Favour, the Watch and the Very Big Fish

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Takes Two

It Takes Two

1988
×
Edit this entry  
23
Modern Girls

Modern Girls

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Rough Riders of Cheyenne

Rough Riders of Cheyenne

1945
×
★★★
Edit this entry  
19
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★
Edit this entry  
18
Checking Out: Grand Hotel

Checking Out: Grand Hotel

2004
×
Edit this entry  
18
Nothing Ever Happens

Nothing Ever Happens

1933
×
Edit this entry  
18
Blitz Wolf

Blitz Wolf

1942
×
Edit this entry  
18
A Phantasy

A Phantasy

1952
×
Edit this entry  
18
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blitz Wolf

Blitz Wolf

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Colour Box

A Colour Box

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Swinging the Lambeth Walk

Swinging the Lambeth Walk

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
15
The Invisible War

The Invisible War

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Good Bad Man

The Good Bad Man

1916
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
08
On the Road

On the Road

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Flannel Pajamas

Flannel Pajamas

2006
×
Edit this entry  
06
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Ramen Girl

The Ramen Girl

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Love Serenade

Love Serenade

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hearts in Bondage

Hearts in Bondage

1936
×
★★★
Edit this entry  
05
My Chauffeur

My Chauffeur

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Until September

Until September

1984
×
★★★
Edit this entry