Sort by

Marya E. has logged 651 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Renaldo and Clara

Renaldo and Clara

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Masked and Anonymous

Masked and Anonymous

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hearts of Fire

Hearts of Fire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Last Letter from Your Lover

The Last Letter from Your Lover

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Arrivée d'un train à Perrache

Arrivée d'un train à Perrache

1896
×
★★★★★
Edit this entry  
23
La Plus Belle Conquête de La Femme, C’est La Citroën

La Plus Belle Conquête de La Femme, C’est La Citroën

1920
×
★★★★
Edit this entry  
23
By Caravan through East Africa

By Caravan through East Africa

1920
×
★★★★
Edit this entry  
23
Panoramic View of the Vegetable Market at Venice

Panoramic View of the Vegetable Market at Venice

1898
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Halsted Street

Halsted Street

1934
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mysterious Lady

The Mysterious Lady

1928
×
★★★★
Edit this entry  
23
Anna's Sin

Anna's Sin

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Catchfire

Catchfire

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Su

Su

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Foreign Letters

Foreign Letters

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cowards Bend the Knee

Cowards Bend the Knee

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Can You Bring It: Bill T. Jones and D-Man in the Waters

Can You Bring It: Bill T. Jones and D-Man in the Waters

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Fools in the Mountains

Fools in the Mountains

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Borrowers

The Borrowers

1997
×
Edit this entry  
13
The Case Against Lincoln Center

The Case Against Lincoln Center

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sodom and Gomorrah, NY, 10036

Sodom and Gomorrah, NY, 10036

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Vestal Theatre

The Vestal Theatre

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bob Dylan: The Other Side of the Mirror - Live at the Newport Folk Festival

Bob Dylan: The Other Side of the Mirror - Live at the Newport Folk Festival

2007
×
Edit this entry  
13
Phantom Love

Phantom Love

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Year of the Horse

Year of the Horse

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Square Times

Square Times

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bob Dylan: The Other Side of the Mirror - Live at the Newport Folk Festival

Bob Dylan: The Other Side of the Mirror - Live at the Newport Folk Festival

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hard to Handle: Bob Dylan in Concert

Hard to Handle: Bob Dylan in Concert

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★
Edit this entry  
11
The Green-Eyed Blonde

The Green-Eyed Blonde

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
Moments Without Proper Names

Moments Without Proper Names

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scales

Scales

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eat the Document

Eat the Document

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stop-Loss

Stop-Loss

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Moments Without Proper Names

Moments Without Proper Names

1987
×
Edit this entry  
08
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Madeinusa

Madeinusa

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Airheads

Airheads

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Let's Make a Dream

Let's Make a Dream

1936
×
★★★★
Edit this entry