Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moon, 66 Questions

Moon, 66 Questions

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Epicentro

Epicentro

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Shape of Things to Come

A Shape of Things to Come

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moving On

Moving On

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Our Mother's House

Our Mother's House

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coven

Coven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Opera

Opera

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unknown Woman

The Unknown Woman

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
76 Days

76 Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Radio Flyer

Radio Flyer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parallel

Parallel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
New Order

New Order

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Malpertuis

Malpertuis

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coma

Coma

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fame

Fame

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enormous

Enormous

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry