Oliver has logged 713 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parking

Parking

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ars

Ars

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le bel indifférent

Le bel indifférent

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tiger Who Came To Tea

The Tiger Who Came To Tea

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
48 Christmas Wishes

48 Christmas Wishes

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Lost and Found

Lost and Found

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Galaxy Britain Built: The British Force Behind Star Wars

The Galaxy Britain Built: The British Force Behind Star Wars

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry