Oliver has logged 73 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bat

The Bat

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder!

Murder!

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Number 13

Number 13

1922
×
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound Test for Blackmail

Sound Test for Blackmail

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Emulsional Rescue: Revealing 'The Godfather'

Emulsional Rescue: Revealing 'The Godfather'

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Wrongs 8245–8249 & 117

My Wrongs 8245–8249 & 117

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry