Oliver has logged 936 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
È pericoloso sporgersi

È pericoloso sporgersi

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shape

The Shape

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toto the Hero

Toto the Hero

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity Rocks!

Nativity Rocks!

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wynde - Behind the Man

Wynde - Behind the Man

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Just in Time for Christmas

Just in Time for Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donkey's Christmas Shrektacular

Donkey's Christmas Shrektacular

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry