Oliver has logged 75 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl Chewing Gum

The Girl Chewing Gum

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Greed

Greed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't

Don't

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Machete

Machete

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Only You

Only You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry