• The Untouchables

    ★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • ...And Justice for All

    ★★★★

  • Escape From Alcatraz

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

    ★★★★★

  • New York, New York

    ★★★½

  • The Omen

    ★★★★

  • 1900

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Zorro

    ★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Towering Inferno

    ★★★½

  • Chinatown

    ★★★

  • Serpico

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★★

  • Scarecrow

    ★★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★★★

  • Un Flic

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Panic in Needle Park

    ★★★★

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★

  • Borsalino

    ★★★½

  • Hi, Mom!

    ★★★★

  • The Sicilian Clan

    ★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • The Wild Bunch

    ★★★★

  • The Cremator

    ★★★★★

  • The Swimming Pool

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • The Big Shave

    ★★★½

  • Wait Until Dark

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Arabesque

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★★

  • The Flight of the Phoenix

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • My Fair Lady

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Paris When It Sizzles

    ★★★★

  • The Black Tulip

    ★★★★

  • Charade

    ★★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • Hud

    ★★★★

  • The Leopard

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Dr. No

    ★★★★

  • How the West Was Won

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★½

  • L'Eclisse

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★★★★

  • Sweet Bird of Youth

    ★★★★