• Key Largo

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • The Paradine Case

    ★★★

  • Dark Passage

    ★★★★

  • The Two Mrs. Carrolls

    ★★★½

  • Duel in the Sun

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Yearling

    ★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★★

  • Cloak and Dagger

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★½

  • Spellbound

    ★★★★

  • Anchors Aweigh

    ★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • For Whom the Bell Tolls

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Now, Voyager

    ★★★★½

  • The Talk of the Town

    ★★★½

  • The Pride of the Yankees

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Ball of Fire

    ★★★★

  • Suspicion

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Sergeant York

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Penny Serenade

    ★★★

  • Meet John Doe

    ★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • High Sierra

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★★

  • The Westerner

    ★★★★

  • The Mortal Storm

    ★★★½

  • My Favorite Wife

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • The Roaring Twenties

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • It's a Wonderful World

    ★★★★

  • Dark Victory

    ★★★★

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★★

  • Holiday

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Black Legion

    ★★★★

  • Desire

    ★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★

  • The Wedding Night

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Design for Living

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • I'm No Angel

    ★★★

  • A Farewell to Arms

    ★★★

  • If I Had a Million

    ★★★

  • Three on a Match

    ★★★★

  • Merrily We Go to Hell

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Monkey Business

    ★★★

  • M

    ★★★★★

  • Morocco

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • Wings

    ★★★½

  • Children of Divorce

    ★★★★

  • The General

    ★★★★★