Sort by

Oliva has logged 119 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fubar

Fubar

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Package

The Package

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★½
Edit this entry  
04
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
Edit this entry  
20
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Hustle

Hustle

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Very Potter Musical

A Very Potter Musical

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Pirates of Penzance

The Pirates of Penzance

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Our Father

Our Father

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry