Sort by

Oliver has logged 182 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ketchup

Ketchup

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La luna

La luna

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
U.F.Oh Yeah

U.F.Oh Yeah

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Diva

Diva

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry