• The Joy Luck Club

    The Joy Luck Club

    ★★★

    is this what white ppl feel like every time a movie comes out? connected to the characters?? weirdly nostalgic???

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

    a tik tok told me Cedric Diggory was my soulmate so

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    they had me in the first half not gonna lie

    I actually enjoyed the first half of this movie. But the second they made the story abt a fucking MAN, things quickly went downhill. The finding mother timeline was put in the background and the parts that made the movie interesting (like codes n shit) stopped. They added a murder of a character we didn’t even know and told us shit we didn’t fucking care abt. Also extremely angry they made Sam Claflin a fucking bitch.
    Essentially, BAD MOVIE ONCE MEN WERE INVOLVED

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★

    Both stars for Robert Pattinson’s accent

  • Sabrina

    Sabrina

    ★★★

    Old men: 
    Audrey Hepburn: 😍🥰🤤

  • Charade

    Charade

    ★★★★

    this is so embarrassing, I like this movie bc of the constant bickering and banter between the two of them 😖✨🥰💕😔

  • His Girl Friday

    His Girl Friday

    ★★★½

    Cary Grant can ruin my life any day of the week

  • The New Mutants

    The New Mutants

    didn’t really watch this, just here for one point: why the accents?

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★

    spiderman movies are my kryptonite

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ok, i love this movie. SUE ME.

  • Rope

    Rope

    ★★★★

    not me realizing half way thru the movie that this was meant to be a one shot film

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★

    this is the ideal quarantine situation