• Bronson

    Bronson

    ★½

    wish i had just fast forwarded to james lance’s scenes

  • Departure

    Departure

    ★★★½

    added the details to tmdb for my follow james lance enjoyers

  • Estranged

    Estranged

    ★★½

    james lance was so hot but at what cost

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★½

    pádraic is just like me

  • Knock at the Cabin

    Knock at the Cabin

    ★★½

    so not only did shyamalan change the title from the cabin at the end of the world to knock at the cabin (lame), he also completely changed the ending of the book?

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★½

    finally forced my sister to watch this with me and i fear she didn’t truly appreciate it 😔

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★★

    i love you old dolio

  • Ransom for a Dead Man

    Ransom for a Dead Man

    ★★★½

    if i had a successful law career and people kept referring to me as a “lady lawyer” i would commit murder too

  • You Can Live Forever

    You Can Live Forever

    ★★★★

    hahaha kill me

  • The Whale

    The Whale

    ★★★

    the music cues in this were baffling

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★½

    i had the exact same four year strong and motion city soundtrack posters on my wall in 2009

  • Empire of Light

    Empire of Light

    ★★★★

    olivia colman never fails to make me cry