Sort by

olivia 🌞 has logged 197 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Our Sons

Our Sons

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Go

Go

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirtbag

Dirtbag

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry