Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Project X

Project X

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Intrusion

Intrusion

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chef

Chef

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All My Life

All My Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry