Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kinsey

Kinsey

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Day

One Day

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sound City

Sound City

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After

After

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry