olivia has logged 93 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grinch

The Grinch

2018
×
Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read prior review Edit this entry  
23
Selena

Selena

1997
×
Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
17
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bee Team

Bee Team

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
01
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
29
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It

It

2017
×
Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Megamind

Megamind

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Edit this entry