Sort by

guilherme has logged 257 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Sing

Sing

2016
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
24
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Visit

The Visit

2015
×
★★
Edit this entry  
19
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Project X

Project X

2016
×
Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
09
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Don't Call Me Son

Don't Call Me Son

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
San Andrés

San Andrés

×
Read the review Edit this entry  
29
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry