guilherme has logged 29 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
A Young Couple

A Young Couple

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Josephine

My Josephine

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Two Lovers and a Bear

Two Lovers and a Bear

2016
×
Edit this entry  
16
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Carmen

Carmen

2017
×
Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fences

Fences

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Passengers

Passengers

2016
×
Edit this entry  
04
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry