guilherme has logged 101 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Genre

Genre

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★½
Edit this entry  
31
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★½
Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
07
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vida Maria

Vida Maria

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Call Me Marianna

Call Me Marianna

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
I Am Jane Doe

I Am Jane Doe

2017
×
Edit this entry  
02
One of Us

One of Us

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
½
Edit this entry  
26
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry